fbpx

Poradnik „Obywatele decydują”

Poradnik działaczy obywatelskich

Książka „Obywatele Decydują” to świadectwo długiej, pięcioletniej batalii o wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego w Łodzi. Batalii zakończonej ogromnym sukcesem mieszkańców – proponowane przez nich zmiany jednomyślnie poparli wszyscy łódzcy radni. „Obywatele Decydują” to historia, którą chcemy się z Tobą podzielić – abyś i Ty mógł stać się jej częścią.

Wprowadzenie zmiany społecznej nigdy nie jest efektem przypadku lub szczęścia. Owszem, „szczęście” jest potrzebne, korzystne „zbiegi okoliczności” także są mile widziane, ale to co tak naprawdę stoi za każdą dużą zmianą, to wizja, maszyneria oraz praca wielu ludzi na przestrzeni lat. Dobrze się do tego wcześniej przygotować.

Nastawiamy się na maraton, bo wiemy na podstawie naszych kilkunastoletnich doświadczeń społecznikowskich, że wprowadzanie w polskich warunkach oddolnej zmiany społecznej najczęściej nie ma nic wspólnego ze sprintem – mówi Rafał Górski, Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

Bogatsi o doświadczenia oraz wiedzę zdobyte w naszym łódzkim mara- tonie, chcemy się nimi dzielić z innymi. Poprosiliśmy o to również współpracujących z nami ekspertów – teoretyków oraz praktyków partycypacji. W przygotowanej przez nas publikacji znajdziecie wywiady przeprowadzone mi.n. z Grzegorzem Justyńskim (dyrektorem Biura ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Łodzi), Marcinem Gerwinem (Sopocka Inicjatywa Rozwojowa) czy Borysem Martelą (Stowarzyszenie “Topografie”).

Książkę możesz przeczytać online lub pobrać w pliku pdf.

Przed Tobą lektura poradnika stworzonego przez Obywateli dla Obywateli. Bo to Obywatele Decydują!