fbpx

Zeitgeist. Spisek rządzi światem

„Zeitgeist. Spisek rządzi światem” był swego czasu najczęściej oglądanym filmem w internecie. Wybuchowy, wnikliwy i szokujący poddawał brutalnej dekonstrukcji mity współczesnego świata, zmuszał do refleksji, otwierał oczy.

Premiera filmu odbyła się w czerwcu 2007 roku za pośrednictwem serwisu Google. Produkcja od razu zyskała wielką popularność i oglądalność. Film Petera Josepha nie pozostawiał obojętnym, podważał bowiem obowiązujące status quo w wielu ważkich dziedzinach. Po pierwsze ukazywał chrześcijaństwo jako religię opartą na zapożyczeniach z pogańskich kultów, po drugie krytycznym okiem analizował zamach na WTC, sugerując nawet, że w ataki zaangażowany mógł być rząd USA, wreszcie, po trzecie przekonywał, że światowa gospodarka pozostaje zabawką w rękach międzynarodowej oligarchii. Bankowość, wojsko i media służą jedynie zdobywaniu i utrzymywaniu władzy, a społeczeństwa są często oszukiwane nawet w zasadniczych kwestiach historycznych…

Reżyser Peter Joseph nakłonił wielką rzeszę ludzi do refleksji, dyskusji i własnych poszukiwań. Nie poprzestał na jednym tylko dokumencie. Kolejny jego dokument to „Zeitgeist. Pieniądz rządzi światem”, w którym reżyser ujawnia korupcję wszechobecną w bankach i korporacjach, oraz „Zeitgeist: Moving Forward” o rozdźwięku między ludzką naturą a współczesnym społeczeństwem, destrukcyjnej sile obowiązującego obecnie modelu ekonomicznego i katastroficznych wizji przyszłości ludzkości.

Do dziś seria dokumentalna „Zeitgeist” pozostaje nie tylko internetowym fenomenem, ale też jedną z najpopularniejszych w historii. Tłumaczona na 30 języków, wyświetlana w 60 krajach wciąż zmusza do stawiania pytań, kwestionowania autorytetów i poszukiwania nowych dróg rozwoju. Wszystkie części obejrzeć powinien każdy, kto interesuje się obecną sytuacją na świecie. A ten, którego ona nie obchodzi, musi zobaczyć tym bardziej.

Wrzuć komentarz