Kuźnia Kampanierów - logo

Z frontu

Trzeci dzień cd.

Gliwiczanie dla Gliwic – przykład kampanii lokalnej (Mirella Czajkowska-Turek)

Jest taka siła drzemiąca w kobietach, która raz obudzona, nie pozostaje spokojna aż do osiągnięcia celu.

Mirella Czajkowska-Turek jest prezesem Stowarzyszenia Gliwiczanie dla Gliwic, które od kilkunastu lat zmaga się z przebiegiem Drogowej Trasy Średnicowej i systemowym betonem. Wiele trudu, cierpliwości i energii trzeba, by przebić się przez administracyjny mur, urzędowy styl i wszelkie nielogiczne decyzje. Dlatego tym bardziej cieszy mnie fakt, że znalazła się taka grupa ludzi, której zależy na czymś więcej niż świętym spokoju po pracy. Działalność w SGdG to dla niektórych drugi, a może i trzeci etat – tak wiele jest do zrobienia.

Spotkanie z Mirellą było dla wielu z nas emocjonalną bombą. Nikt chyba nie spodziewał się po tej spokojniej i cierpliwej kobiecie, zaciekłej wojowniczki o zdrowie i środowisko Gliwiczan. Jestem przekonana, że wszyscy znaleźliśmy w niej przykład ogromnego zaangażowania i poświęcenia sprawie.

Pytam na koniec Mirellę: „Jak możesz tak żyć? Pracujesz, wychowujesz synów, chodzisz do sądów, po nocach wertujesz ustawy, dyrektywy i zarządzenia, tylko po to, by po raz kolejny odbić się od ściany. No może czasem jakiś mały wyłom uda ci się zrobić. Skąd czerpiesz siłę?”. Wtedy mi odpowiada: „Ze spotkań z takimi ludźmi jak Wy, którym po prostu się chce.” Takie właśnie osoby pojawiają się na Kuźni Kampanierów.