Kuźnia Kampanierów - logo

Z frontu

Szósty dzień cd.1

Kuźnia Kampanierów – wymiana doświadczeń, wspólna nauka i planowanie działań (Bartłomiej „Świstak” Piotrowski)

Na początku posłuchaliśmy historii Świstaka. Wyróżnione zostały dwa elementy: 1) działa jako Kampanier (jeden z moderatorów ruchu NIE dla ACTA Kraków oraz ruchu Free Hugs Kraków) oraz 2) jako początkujący przedsiębiorca (TEAM Kraków).

Podczas omawiania metody, wyjaśnione zostało, że dzięki zadawaniu pytań mamy się nawzajem inspirować i pobudzać do myślenia. Na początku byliśmy pozytywnie nastawieni głównie dlatego, że w końcu to była miła odmiana od wykładów – coś co wymagało zaangażowania wszystkich uczestników. Jednak nie byliśmy pewni co do efektów i skuteczności Action Learningu. Zadaliśmy ok. 10 pytań, metoda robiła się coraz bardziej jasna, powoli rosła w nas chęć zobaczenia w praktyce o co chodzi.

Zostaliśmy podzieleni na dwie 6 osobowe podgrupy, no i się zaczęło. W trakcie okazało się, że każde z nas miało swoje własne nietypowe potrzeby, na temat tego w czym chcielibyśmy żeby nam grupa pomogła. Powstało wiele notatek, inspirujących pytań oraz mnóstwo przydatnych rad. Ze względu na umowę, nie omówimy co było przedmiotem naszych rozmów zwłaszcza, że wielokrotnie ocieraliśmy się o prywatne sfery życia Kampanierów.

Jakie są wnioski z Action Learningu? Przede wszystkim daje on do myślenia, a także pozwala poznać wyzwania którymi się mierzymy oraz pokazuje praktyczne sposoby rozwiązywania problemów. Wspólna praca również świetnie integruje grupę i zbliża do siebie uczestników. Wiele pytań pozostało bez odpowiedzi, dzięki czemu już na spokojnie po Kuźni Kampanierów będziemy mogli myśleć ‘co dalej’, ale najważniejsze, że pytania te padły i wiemy nad czym mamy pracować. Co jeszcze? Otworzyły się nowe horyzonty, przedstawiona została inna perspektywa na nasze problemy/wyzwania. Okazało się, że sceptyczne podejście do metody nie jest konieczne i, że należy ją polecać oraz stosować. Mamy nadzieję, że dzięki temu uda nam się skutecznej realizować nasze plany, pasje, marzenia i pomagać światu stawać się lepszym miejscem do życia!