fbpx

Ratuj Maluchy – książka o rodzicielskim nieposłuszeństwie

Kiedy w Polsce toczy się rozmowa o zmianach w edukacji, niemal zawsze towarzyszy jej nazwisko Elbanowskich. To oni w 2008 roku zbuntowali się przeciwko posyłaniu 6-latków do szkół. Polecamy Wam książkę, która opowiada  o tym, jak małżeństwo Elbanowskich zachwiało polityką rządu.

O Elbanowskich słyszeli niemal wszyscy. Tomasz Elbanowski jest z zawodu historykiem. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz w lokalnym piśmie. W 2008 roku był wraz z żoną inicjatorem akcji „Ratuj Maluchy”. Zebrali wtedy ponad 60 tysięcy podpisów przeciwko posyłaniu 6-latków do szkół.

W 2011 roku Elbanowscy poszli dalej – złożyli projekt nowelizacji ustawy znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków. Zebrali pod nim 347 tysięcy podpisów, co zdaniem dziennikarzy Rzeczpospolitej było głównym powodem opóźnienia wejścia w życie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Projekt został odrzucony.

W 2013 roku rozpoczęli inicjatywę referendalną zmierzającą do likwidacji obowiązku szkolnego sześciolatków. Pod projektem podpisało się tym razem już blisko milion obywateli. Ten projekt, jak i poprzednie, został odrzucony przez Sejm RP. Za ich zmagania Tygodnik Wprost w 2014 roku nagrodził tytułem „Człowiek Roku 2014”.

By poznać kulisy długiego procesu obywatelskiego i rodzicielskiego nieposłuszeństwa, przeczytajcie koniecznie książkę „Ratuj Maluchy”.