fbpx

Odszedł Janusz Korbel

Dzisiaj odszedł nasz przyjaciel, nauczyciel, członek rady Kuźni Kampanierów. Janusz jako jeden z pierwszych promował w Polsce ekologię głęboką – filozofię, zgodnie z którą przyroda jest wartością samą w sobie, a człowiek nie jest jej panem, tylko nierozerwalną częścią. W latach osiemdziesiątych współtworzył pracownię Architektury Żywej (to z niej wyrosła później Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot), miesięcznik „Dzikie Życie” i Towarzystwo Ochrony Krajobrazu, którego był prezesem. Od kilkunastu lat mieszkał w Białowieży i chyba nikt tak jak on nie walczył o ochronę ukochanej Puszczy Białowieskiej. Był inicjatorem m.in. międzynarodowej akcji BISON (Bialowieza International Solidarity Network), która zaowocowała powołaniem w 2006 r. zespołu prezydenta RP ds. ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Puszczy. Publikował w wielu czasopismach, był autorem kilku książek i albumów, w których tak pięknie pokazywał majestat prastarego lasu, współautorem filmu WWF „Nie wolno wycinać starych drzew”. Stale prowadził bloga w całości poświęconego Puszczy. 15 sierpnia w TVP Białystok będzie miała miejsce premiera odcinka „Czytania Puszczy” z Januszem w roli głównej.
Ostatni raz widzieliśmy się niespełna dwa tygodnie temu, w jego domu na skraju Białowieży. Długi, letni wieczór, niekończąca się rozmowa. Jak zawsze ciepły i serdeczny, z pasją planował zajęcia, które miał poprowadzić na kursie Kuźnia Kampanierów, chcąc przekuć zapał uczestników w prawdziwie skuteczne działanie.
Dobry Duch Puszczy odszedł. Ale tak jak zawsze uczył na przykładzie Puszczy, że to co pozornie umiera – jest źródłem nowego życia, Janusz pozostanie z nami. Jako inspiracja i motywacja do działania, a jego poświęcenie dla dobra wspólnego i bezinteresowne zaangażowanie dla Sprawy zawsze będzie dla nas niedoścignionym wzorem.

Tak dwa lata temu Janusz mówił o Kuźni Kampanierów