fbpx
Joanka Szewczyk - uczestnik szkolenia: Kuźnia Kampanierów – w służbie dobra wspólnego

Joanka Szewczyk

Jestem ziemięcinianką, czyli od 5 pokoleń mieszkanką sadowniczego Ziemięcina na Mazowszu. Moja prababka ze strony Szewczyków był znachorką, pradziadek zbierał zioła, prababka Władzia ze strony Wróblewskich wymyślała dzieciom bajki, ciocia Lodzia z Sakowskich siadała przy stole i raczyła bliskich ludowymi przyśpiewkami. Mam też wśród krewnych działaczy społecznych – dziadek Ryszard z Wróblewskich był sekretarzem w gminie, a babcia Hala wieloletnią dyrektorką w szkole podstawowej w Lipiu. Swoje serca szczególnie otwarte mieli, a babcia wciąż ma – dla osób dotkniętych wykluczeniem społecznym.

Przez kilka lat studiowania w Warszawie, wędrowałam myślami po historii rodziny i zadawałam sobie pytanie – kimże jestem? I zanim znalazłam odpowiedź, zrozumiałam, że pora wracać. Że moje miejsce jest tam. Czy jest łatwo? Ni cholery! Ale gdy myślę o tym, kim jestem – jestem mixem tych wszystkich ludzi i ponadto – sobą. Joanką z Ziemięcina.

Robię zamieszanie. Trudno to ogarnąć w całości, ale próbuję. Stworzyłam plan rozwoju regionu na kilka lat do przodu. W tej chwili najwięcej czasu pochłania mi wspieranie rolników ekologicznych oraz organizowanie rynku zbytu. Jak to robię? Np. prowadzę Grupę Zakupową Ziemięcin na Facebooku, która jest platformą do wymiany informacji. Rozwinęłam ziemięcińskie stoiska na 3 bazarach w Warszawie – BioBazar, Le Targ, Forteca. Jestem zaangażowana w rozwój BioBazaru, przewodzę Radzie Wystawców oraz redaguję wewnętrzny Biuletyn Informacyjny. Wspólnie z warszawskimi kooperatywami przygotowuję platformę do współpracy między konsumentami a lokalnymi rolnikami. Wynajęłam gospodarstwo, gdzie powoli organizuję Wiejski Dom Kultury oraz Kampus Ekologiczny. Aktualnie pracuję nad kilkoma projektami – przygotowuję podwaliny dla grupy roboczej Stare Sady, Młode Klimaty. Wspólnie z innymi pasjonatami, chcę zrobić inwentaryzację starych sadów na terenie mojej gminy, a później w powiecie. Powstanie mapa ogrodów, którą udostępnimy w Internecie, zachęcając ludzi do zakupów w tych gospodarstwach oraz wspierania sadów w pielęgnacji, będziemy także pobierać i namnażać materiał genetyczny. Druga grupa to Dzieci Kwiaty! na rzecz przywracania tradycyjnych, przydomowych ogrodów kwiatowych w Ziemięcinie i okolicy oraz współpracy międzypokoleniowej. Opracowuję też cykl warsztatów: tynkowania i budownictwa z gliny, budowy pieców rakietowych i zduniarstwa, budowy suszarni słonecznych na owoce, budowy kolektorów grzewczych z materiałów z recyklingu, ziołolecznictwa, wikliniarstwa, przetwórstwa i przechowywania żywności. Jestem członkinią Rady Krajowej Partii Zielonych 2004 i wieloletnią aktywistką Greenpeace. Kocham to, co robię!

Motywują mnie:

– chęć żeby więcej było ludzi, którzy czują się szczęśliwi, którzy odnajdują w swoim życiu i tym, co robią poczucie sensu i spełnienia,

– wewnętrzna potrzeba kontaktu z ziemią, chronienia jej i przywracania równowagi biologiczno – energetyczno – duchowej,

– osobiste szczęście, którego czasem doświadczam i chciałabym namnażać,

– chrześcijański system wartości, w którym zostałam wychowana,

– ciekawość ludźmi i ich historii,

– bogaty świat zmysłów oraz potrzeba dostarczania im zmysłowego pożywienia,

– sędziwe drzewa i starzy ludzie, którzy pomimo silnych wiatrów, półrocznych zim, przetrwali i trwają i swoją mądrością i doświadczeniem umacniają.