fbpx

Jak rowery mogą uratować świat

Wbrew temu, co mógłby sugerować tytuł, książka Petera Walkera charakteryzuje się całkowitym brakiem jakiejkolwiek ideologii – napisał o książce Olivier Schneider, Prezes Francuskiej Federacji Rowerzystów. „Jak rowery mogą uratować świat” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich obserwatorów życia współczesnych miast. Nie tylko zapalonych rowerzystów. Dla rowerzystów okazjonalnych, kierowców, polityków i urzędników. Dla wszystkich, naprawdę dla wszystkich.

Walker twierdzi z całą stanowczością, że rowery naprawdę mogą uratować świat. I nie są to jego fantazje i marzenia. Autor jest znanym w Wielkiej Brytanii komentatorem politycznym dziennika „The Guardian” i jak na dziennikarza szanowanej brytyjskiej gazety przystało odwołuje się do licznych badań naukowych (niektóre trwały nawet 20 lat!), opinii fachowców i literatury.

„W 2014 r. badacze postanowili obliczyć zyski ekonomiczne i zdrowotne dla Londynu, gdyby transport pieszy i rowerowy miał w całkowitym czasie podróży udział 60 procent, a nie 28 procent. (…) Jak się okazało, londyńczycy zyskaliby co roku łącznie 61 500 lat życia w zdrowiu oraz korzyść finansową w postaci ok. 2,2 miliarda funtów”.

Robi wrażenie, prawda?

We współczesnym świecie panuje przekonanie, że w mieście trzeba mieć samochód, bo miasto jest szybkie. Jak zatem przekonać miastowych, że warto wsiąść na rower? Walker pisze: nie przekonają ich faceci na ostrym kółku, gadżeciarze ubrani w gadżety od stóp do głów, mogą to zrobić „zwyczalsi”. Zwyczajni rowerzyści miejscy, mieszczuchy nieopakowani karoserią. I infrastruktura! Dajcie rowerzystom infrastrukturę, a rowerzyści zaraz przyjadą!

A gdyby tak wsiąść na rower i zwolnić? I uratować świat… 🙂

Polecamy!

„Jak rowery mogą uratować świat”
Peter Walker
Seria: Miasto szczęśliwe
Wydawnictwo: Wysoki Zamek