fbpx

„Dziewczyna z Brestu” – polecamy film

Na jesienne wieczory polecamy film o prawdziwej kampanierce, która podjęła walkę z koncernem farmaceutycznym. I wygrała. Krzepiące, choć pokazuje cały proces walki, osamotnienia i zwątpienia w zmaganiach z Goliatem.
Specjalizująca się w chorobach płuc lekarka odkrywa, że stosowany powszechnie od ponad trzydziestu lat specyfik przyczynił się do śmierci wielu osób.

Irène Frachon (Sidse Babett Knudsen) jest oddaną swojej pracy pulmonolożką, zatrudnioną w jednym ze szpitali bretońskiego miasta Brest. Pewnego dnia niespodziewanie odkrywa zależność między tajemniczymi zgonami pacjentów a lekiem o nazwie Mediator, który od ponad trzydziestu lat jest stosowany w leczeniu cukrzycy. Zaangażowana w sprawę lekarka rozpoczyna nierówną walkę o wycofanie niebezpiecznego lekarstwa z rynku.
Oparty na faktach dramat o odważnej francuskiej lekarce, która w 2007 roku wypowiedziała wojnę koncernowi farmaceutycznemu i doprowadziła do wycofania z użycia niebezpiecznego leku o nazwie Mediator. Badania dowodzą, że substancja mogła przyczynić się do śmierci ponad dwóch tysięcy osób.
W postać bohaterki z powodzeniem wciela się wyróżniona nagrodą Cezara Sidse Babett Knudsen (Tuż po weselu, serial Rząd). Partnerują jej, m.in.: laureat Złotej Palmy Benoît Magimel (Pianistka), Charlotte Laemmel (Apnée), Isabelle de Hertogh (Hasta la Vista!). Za kamerą stanęła ceniona aktorka, reżyserka i scenarzystka Emmanuelle Bercot, która wcześniej zrealizowała takie filmy jak Kulisy sławy, Bettie wyrusza w drogę (nominacja do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia) czy Z podniesionym czołem. Produkcja otrzymała dwie nominacje do Cezara – za najlepszy scenariusz i kreację Sidse Babett Knudsen.
Film można obejrzeć z polskim lektorem na portalu www.cda.pl
Źródło opisu: materiały prasowe HBO