fbpx

Czy nowe technologie nas uratują czy zniszczą?

Zachęcamy do obejrzenia debaty pt. Czy nowe technologie nas uratują czy zniszczą?, jaką 27.11.2020 Instytut Spraw Obywatelskich poprowadził w ramach II Forum geopolitycznego. W panelu udział wzięli: prof. Andrzej Zybertowicz (publicysta i socjolog, od 2015 doradca społ. prezydenta RP Andrzeja Dudy, doradca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego), Maciej Kawecki (doktor nauk prawnych, od 2018 r. dyr. departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji) oraz Jan J. Zygmuntowski (ekonomista związany z obszarami innowacji, cyfrowej gospodarki i zrównoważonego rozwoju). 

Tym wpisem chcemy zwrócić Państwa uwagę w szczególności na słowa prof. Andrzeja Zybertowicza (1:07:30 minuta filmu), które padły jako odpowiedź na pytanie: „Co powinno robić państwo w takiej sytuacji, jaką mamy w relacjach technologia – społeczeństwo – człowiek?”

„Państwo powinno robić dużo rzeczy, których nie robi.

Częścią edukacji powszechnej powinno być uczenie jak wyglądają cyfrowe technologie uzależniające i uczenie serii heurystyki jak sobie z tymi technologiami radzić.

Uczestniczyłem wiele razy jako gość w posiedzeniach Rady Cyfryzacji działającej przy Ministerstwie Cyfryzacji i sprawę modułu rozpoznania uzależnień cyfrowych i uczenia dzieci od najmłodszych lat radzenia sobie z tendencjami do uzależnienia wrzucałem, gdy opiniowane były rozmaite programy budowania kompetencji cyfrowych i mimo poparcia sporej części rady, urzędnicy ministerialni wykazywali małą wolę i świadomość tego, jak ważnym elementem edukacji społeczeństwa to mogłoby być. Mam wrażenie, że politycy działają pod wpływem dwóch ciśnień: grup interesów lobbystycznych oraz presji medialno-mimicznej i jak tej presji nie ma, to nie jest to rozwiązywane.

(…) Takie państwo jak Polska, funkcjonujące w pewnym ekosystemie technologicznym, mogłoby zrobić to, żeby na forach unijnych stanowczo wspierać te nurty myślenia, które są jakąś formą „Internet governance”, czyli świat cyfrowy musi podlegać jakimś regulacjom i nie możemy w żadnym wypadku kupić propagandy gigantów technologicznych typu Google mówiących, że oni mają swoje kodeksy uczciwego postępowania i już państwa nie muszą regulować działania tych podmiotów. Tą propagandę musimy odrzucić.”

Zachęcamy do obejrzenia całej debaty dostępnej na naszym kanale YouTube.