fbpx

Andrzej Zybertowicz o dzieciach i technologiach

Zachęcamy do obejrzenia debaty pt. „Cyfrowa przyszłość – czy świetlana?”. Poniżej słowa jednego z uczestników – socjologa prof. Andrzeja Zybertowicza:

Nie sposób być podmiotem w obliczu technologii. Weźmy młodzież. Mówi się, że młodych ludzi powinniśmy nauczyć odpowiedzialnego posługiwania się tymi technologiami.

To jest niemożliwe, ponieważ te technologie mają wpisane w swój design cyfrowe instrumenty uzależniające.

Młody człowiek nie jest w stanie bez silnego wsparcia środowiskowego oprzeć się bodźcom cyfrowym, a takie wsparcie jest praktycznie niemożliwe, chyba że funkcjonowałby w jakichś
enklawowych quasi – klasztornych środowiskach. (…)
Mamy do czynienia z autonomiczną ewolucją technologii, które wymykają się spod kontroli ich własnym twórcom. Młody człowiek jest bezradny w obliczu smartfona – bo to jest narzędziem smartfona, a nie smartfon jego narzędziem.

Dochodzi do tego ewolucja algorytmów, które np. powodują (z czego Google jest zadowolony), że 70 proc. filmów, jakie ludzie oglądają na YouTube jest podpowiedziane przez Google, a nie wyszukane przez ludzi. Tylko że te algorytmy, optymalizując czas spędzany przed ekranem, wyewoluowały w sposób niezgodny z wartościami deklarowanymi przez Googla – promują kłamstwo, ekstremalizacje, przemoc, patologie i inne rzeczy.

Mamy do czynienia z demonem, nad którym nie chcemy zapanować, bo Ci, co mają najpotężniejsze instrumenty potencjalnej kontroli nad demonem, na razie na nim zarabiają. Więc to wszystko opóźnia samouświadomienie.

Debata z dn. 9 października 2020 z udziałem panelistów:
Jacek Dukaj – prozaik, eseista, krytyk
Andrzej Zybertowicz – socjolog
Justyna Orłowska – pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech
Michał Lorenc Jr – inwestor w obszarze nowej gospodarki, e-commerce i gamingu
Jarosław Królewski – CEO Synerise S.A.
Moderator:
Michał Łukasz Kamiński
Kongres Polska Wielki Projekt 2020. Nowe Pokolenie. (9.10.2020)